YalıÇiftlik Transfer

Bodrum'un en sakin fakat en gelecek vaadeden beldesi Yaliçiftlik'te dünya markası oteller boy gösteriyor
Gökova körfezinin ağzında yer alan çam ormanlarıyla çevrili ve masmavi kristal sulara bakan "Yalı" beldesi Bodrum'un aykırı yöne giden iki beldesinden biridir. Bodrum'un doğusundaki iki yerleşimden biri Yalı diğeri ise Mumcular beldesidir.
Nispeten daha iyi korunmuş ve henüz büyük ölçüde imara açılmamış olmasından ötürü misafirlerini bozulmamış ve sakin bir ortamda ağırlamak isteyen bazı lüks otel ve tatil köyleri burayı seçmiştir. Bu binaları inşa ederken çevreye zarar vermeyip, korumaları takdir edilecek bir durumdur. Uzun ve çok kalabalık olmayan sahil şeridinde iyi ve ucuz yiyecek sunan bir kaç restoran vardır.
"Deniz kıyısında çiftlik" anlamına gelen Yalıçiftlik, hala sade çekiciliğini korumaktadır.
Ormanlarla kaplı tepeleri, köy yolları, içinden geçip gittiğiniz Kızılağaç köyü sempatiktir...
Ağaçların gölgesinde yapılacak uzun yürüyüşler için idealdir. Gündüzleri daha bakir yerlere tekne turları yapılabileceği gibi, geceleri de denizyolu ile Bodrum'un renkli gece yaşamına katılınabilir. Bütün bu tatil aktivitelerine bu bölgede bulunan antik Leleg ve Karya kentleri olan Syangela ve Theangela'nın keşfedilmeleri de eklenebilir.
Tüm bu saydıklarımız Yalıçiftliği rahatlatıcı ve huzurlu bir tatil için en iyi seçenek yapan sebeplerdir. Yalıçiftlik beldesi başta Kempinski olmak üzere Hapimag Sea Garden, Club Med gibi önemli marka otellerin de tercihi. Eski İzmir yolunu takip ederek Mumcular'a aracınızla gidebilir, yol üzerindeki köylerden halı, kilim satınalabilirsiniz.
Bodrum'a geldiğinizde ayak alışkanlığıyla gittiğiniz yerlerin tam ters yakası da sizi mutlu kılacaktır.

Görülebilecek Yerler
Syangela (Thaeangela) kalıntıları
Kargıcık Bükü
Pabuç Koyu
Kızılağaç Köyü
Mutlaka yapılmalı:
Tekne turu
MaviTur'un en güzel uğrak yeri olan
koylarının duru sulannda yüzmek
Sahildeki kahvede simit ve
çayla kahvaltı etmek
Hâlâ geleneksel yaşamın sürdüğü köyleri gezmek
Köylerdeki halı tezgâhlarını, el dokuması halıları yerinde görmek
Kızılağaç'ta yaşayan sanatçıların
ev-atölyelerini gezmek
Kızılağaç'ta mangal et yemekleri yemek

Kızılağaç'ta birçok sanatçı yaşıyor.

Kızılağaç'a yerleşmiş sanatçı bir aile

Baba oğul Ali Koçak eşi Saliç ve oğulları Rıfat Koçak yörenin en tanınmış sanatçı ailesidir. Ali Koçak'ın olgunluk resimlerini ev-atölyesinde izlerken oğul Rıfat Koçak'ın çok yönlü sanatı ilginiz çekecektir.
Resimleri, modern heykelleri ile iki kuşak çatışmasını burada izleyebilir, güzel bir sanat eseri alabilirsiniz. Anne Saliç ise ünlü Pisarro gibi noktalama tekniğinde karar kılmış başarılı bir ressam. Yurtiçi ve yurtdışı birçok sergide tabloları bulunuyor..